Vývoj a proměny bulváru
Podoba bulvárních médií se v čase proměňovala.
Když se objevily v meziválečném Československu ve 20. letech první bulvární listy, jejich podoba byla v obsahu i formě odlišná od podoby dnešní. Zejména zaujme, malé využívání fotografií (Viz Večerní list), které dnes naopak modernímu bulváru u nás i ve světě zcela dominují (viz Bulvár dnes). Také barva se do bulvárních novin nedostává ihned. Až do 70. let jsou barevné pouze hlavičky bulvárních novin (bulvár 70. léta), především proto, aby na novinových stáncích v záplavě ostatních novin upoutaly případné kupce na první pohled. Tomu odpovídá i vývoj titulků, které se postupně zvětšují tak, že dnes často zabírají i polovinu titulní strany. Cílem je opět snaha upoutat čtenáře na první pohled.
Také obsahová stránka bulváru se v čase proměňovala. Zprvu se bulvární listy soustředily především na politické skandály či kriminální činy. Do soukromí známých osobností, které je pro dnešní bulvár klíčovým zdrojem obsahů, pronikal bulvár zprvu jen velmi nesměle. Především díky rozvoji kultu filmových a hudebních hvězd a celebrit v poválečném období se postupně z bulváru stává také marketingový nástroj, který těmto celebritám zajišťuje pro ně nezbytnou pozornost. Bulvár stále agresivněji proniká do soukromí známých osobností (Bulvár dnes), někdy se tak děje s tichým souhlasem, u zvláště zajímavých témat se však bulvár neptá. Značný zisk vyvažuje i rizika soudních žalob a sporů, které byly od počátku nedílnou součástí fungování bulvárních médií.
Ačkoliv v Československu po II. světové válce převládlo přesvědčení, že bulvár nemá žádnou pozitivní společenskou funkci, a proto by neměl nadále existovat, v 50. letech komunistický režim zjistil, že jednotný a neatraktivní obsah dobových novin čtenáře nepřitahuje. Proto začal být vydáván na tu dobu ojedinělý list Večerní Praha, který se stal jakýmsi „socialistickým bulvárem“. Přinášel totiž atraktivnější články, často s kriminální tématikou a využíval též hojně fotografií. Jako jediný list se též prodával formou pro bulvár typickou: byl kolportován na ulici či ve vestibulech metra, s typickým vykřikováním těch nejzajímavějších titulků.
Mediální minutky
1. Porovnejte titulní stranu prvorepublikového bulvárního Večerního listu s titulní stranou některého z dnešních bulvárních listů. Dokážete vystihnout hlavní rozdíly? (titulky, barevnost, fotografie, témata, množství textu).
1928 - Večerní list 1955 - Večerní Praha
1969 - The Sun 70. léta - Bulvár
Současnost - Bulvár