Proměna poslechu rozhlasu
Počátky: Rozhlas byl vnímán jako technologický div a přijímače byly nedostatkovým a luxusním zbožím (viz. Telefunken reklama – jsou tam ceny, představovaly často několikrát více, než měsíční plat)
30. léta: Rozhlas byl především prostředkem osvěty a také zábavy pro celou rodinu. Přístroj byl často středem obývacího pokoje (jako dnes obří plochá televize).
50. léta: Po válce s příchodem televize se role rozhlasu mění, stává se spíše hudební kulisou doprovázející jinou činnost. Nový smysl nachází rozhlas s integrací přijímačů do automobilů: nový požitek z jízdy, cestování, udržuje řidiče bdělého, dopravní informace atd.
60. léta - Rozhlas se stává běžným společníkem a kulisou při trávení volného času, nejen doma, ale i v přírodě – přenosné tranzistory – ve vyhrocených společenských okamžicích však stále vystupuje rozhlas jako vrcholně aktuální médium (viz. Žena poslouchá zprávy na demonstraci v srpnu 1968)
Současnost: rozhlas musí v konkurenci digitální televize a internetu hledat nové cesty k posluchačům – digitální rozhlas integruje tradiční auditivní složku a mnoha dalšími doplňujícími informacemi (obraz i text) - v podstatě se jedná o konvergenci internetu a rádia (viz digiradio 21. Století) – otázkou je, zda mají takové přístroje v době mobilních komunikačních technologií, které v sobě integrují takřka veškeré typy médií v digitální podobě (tablety, smartphony, notebooky atd.) ještě vůbec smysl a budoucnost.
Mediální minutky
1. Podívejte se na přiložené obrázky, popište je a porovnejte podle období, do nichž náleží.
40. léta - Autorádio Autorádio
21. století - Autorádio
Marconiho bezdrátový telegraf 30. léta - Poslech rozhlasu
20. léta - Reklama Telefunken 60. léta - Přenosný přijímač
2. Jakou roli hraje ve vašem životě rozhlas? Myslíte si, že má toto médium stále ještě smysl?
3. Rozhlas hrál důležitou roli v mnoha vyhrocených dějinných okamžicích. Dokážete vysvětlit, proč tomu tak bylo a proč tuto roli nedokázala hrát jiná média?
4. Navštivte své prarodiče a pohovořte s nimi o tom, co pro ně znamenal rozhlas.
5. Podívejte se na webové stránky Českého rozhlasu a pokuste se zjistit co nejvíce o počátcích rozhlasového vysílání v našich zemích.
6. Víte, co byla krystalka a k čemu se používala? Dokážete to zjistit a představit spolužákům?
7. Víte, že náš rozhlas začínal vysílat ze stanu? Zjistěte o tom co nejvíce, ten příběh stojí za to!