Média ve výuce dějepisu
V rámci aktivity bude autorský tým zpracovávat metodiku využití médií pro podporu výuky klíčových dějinných událostí 20. století a metodiku využití online sbírek a virtuálních expozic přístupných na internetu.
Dnes existuje množství webových stránek paměťových institucí, které publikují kulturní dědictví ČR. Cílem projektu je tyto aktivity zmapovat a poskytnout pedagogům nástroj a metodiku jejich využití. Metodika bude zaměřena na vybrané dva typy médií - internet a tištěná periodika s ohledem na fakt, že samotný sbírkový předmět je určitým typem média. Vybrané typy v sobě skrývají největší potenciál, neboť na nich je vystavěno současné žákovo vnímání utvářené moderními technologiemi a mediální kulturou, které žákům umožňují a otvírají přístup k vzdáleným a neosobním dějinám.
Cílem je nabídnout metodiku využití online sbírek a virtuálních expozic přístupných na internetu, druhou oblastí zájmu jsou tištěná média. Projekt staví na faktu, že vizuální prostředky nemají jen ilustrativní charakter, ale plní kognitivní funkce a slouží jako zdroj informací. K tomu budou připraveny katalogy otázek a úkolů, které rozvíjí kompetence žáků pozorovat, vnímat, analyzovat a interpretovat historický dokument a svědectví minulosti. Aktivita se dále zaměřuje na objasnění možností použití vizuálních médií ve výuce - dobových časopisů a novin a v nich použitých textů, fotografií, karikatur. Metodiky zároveň nabídnou a popíší využití nových multimediálních pomůcek (interaktivní tabule či informační kiosek v muzeu) a přiblíží způsoby jejich využití při přípravě a výuce látky za využití online databází a tištěných periodik.
Kontakt
Olga Melzochová