Propaganda
S propagandou, tedy se záměrnou snahou ovlivnit názory, hodnoty či dokonce jednání určité skupiny lidí, jsou v moderní době nedílně spjata také média. Právě díky masovým médiím se propaganda může velmi rychle šířit a zasahovat obrovské množství lidí.
Propaganda je nedílnou součástí fungování všech moderních politických režimů, včetně režimů demokratických. Stěžejní roli však hraje propaganda především v moderních režimech totalitních (fašismus, nacismus, komunismus atd.), kde je jedním z opěrných pilířů vládnoucí moci. Především prostřednictvím masivní, soustavné propagandy skrze masová média si totalitní režimy zajišťují podporu režimu ze strany řadových občanů.
Také v období komunistické totality v Československu v období let 1948 – 1989 hrála propaganda pro vládnoucí režim zásadní roli.
Propaganda v médiích přitom nabývala mnoha podob.
1) Umožňovala například mobilizaci mas pro nejrůznější shromáždění či kampaně: příklad s Americkým broukem, kdy byly chyby v kolektivizovaném, centrálně plánovaném zemědělství svedeny na nepřítele – v tomto případě na USA. (ukázky – dokument Americký brouk + Sekora: O zlém brouku bramborouku)
2) Umožňovala (či spíše se pokoušela) potlačovat tradice, které komunistický režim neschvaloval (např. tradice a zvyky spojené s náboženstvím, a naopak je nahrazovat „tradicemi“, které režim schvaloval (např. proto, že pocházely ze SSSR), ačkoliv obyvatelům Československa byly neznámé či cizí (viz Zápotocký dělá z Ježíška dědu Mráze)
3) Umožňovala měnit výklad historických událostí podle záměrů vládnoucího režimu (ukázka Rozhlas a proces s Horákovou, a hlavně retuše fotografií _ Gottwald na balkoně s Clementisem a bez, Zápotocký na balkoně zdravím prázdné náměstí vs zdraví davy). Režim v tomto případě využíval nejen zpravodajská média, ale také tvorbu uměleckého charakteru - malířství, sochařství, literaturu, divadlo, či médium s mimořádným propagandistickým potenciálem – film (viz Major Zeman a redefinice Pražského jara – díl Klauni)
4) A v neposlední řadě sloužila propaganda v médiích i k boji proti nepřátelům, které nemohl režim odstranit přímo (viz. Např. rozhlas Vysílání proti RFE nebo karikatury Peroutky vysílajícího z RFE)
Mediální minutky
1. Víte, kdo či co to byl americký brouk? Zkuste zjistit co nejvíc, ale pozor, ať vás nekousne!