Proměny pracovního náčiní novináře
Požadavky na práci novináře jsou velmi různorodé. Některé zůstávají shodné již po staletí (například, schopnost jasně formulovat názory a stručně vystihnout to nejdůležitější z aktuálního dění), jiné se naopak během doby výrazně proměnily….
Za proměnou novinářské práce stojí především vývoj technologií, které novinář při své práci využívá.
Zprvu stačil novináři jen husí brk, čistý papír, které na počátku 20. století nahradí psací stroj (viz např. meziválečná redakce). S příchodem fotografie však stále výrazněji do médií vstupuje obrazová složka vyjádření informace, která se postupem času stává stále dominantnější a důležitější (Obraz se stává dominantní složkou…). Také tlak na míru aktuálnosti přinášených zpráv s vývojem komunikačních technologií stále narůstal. Výrazně byl požadavek aktuálnosti v novinářské práci ovlivněn již příchodem telegrafu (30. léta psací stroj) a později rozhlasu a televize, které reportérské heslo „být při tom“ posunuly na novou kvalitativní úroveň (Být při tom-reportér s mikrofonem, Být při tom).
Další výrazná proměna novinářské práce přichází s nástupem osobních počítačů (Počítače do redakcí 80. Léta). Ty postupně vytlačují z redakčních stolů psací stroje a díky propojení do redakčních sítí urychlují vznik novin i rozhlasových či televizních zpravodajských relací. Internet a mobilní digitální technologie pak přinášejí do práce novináře další revoluci. Dosavadní hranice specializací (novinář v tisku, fotožurnalista, rozhlasový reportér, televizní reportér atd.) se najednou stírají a dobrý novinář jako by musel umět vše a díky novým technologiím, které vše integrují do jednoho snadno přenositelného zařízení (každý může být novinářem) to najednou také dokáže (napíše si článek, zveřejní ho na internetu, dodá k němu fotky, vlastnoručně nahrané zvukové či video reportáže atd.). Na druhou stranu přestává být povolání novináře do jisté míry exkluzivní, díky mobilním technologiím, blogům či sociálním sítím se může stát „novinářem“ takřka každý z nás.
Ale pozor na okouzlení technologiemi, někdy už vítězí forma nad obsahem – viz, třeba mizerná obsahová i pravopisná kvalita řady článků na internetových zpravodajských portálech. Ještě pře dvaceti lety něco nemyslitelného, aby čtenář viděl, že novinář neumí správně napsat tvrdé a měkké i/y. Dnes již vcelku běžné – bohužel. Skutečnost, že média formují naše názory a jsou i jistou jazykovou normou, však platil v minulosti a bohužel platí i dnes a bude platit i nadále.
Mediální minutky
1. Prohlédněte si přiložené fotografie a pokuste se je srovnat dle toho, jak se vyvíjelo pracovní náčiní novináře v čase.
30. léta - Psací stroj Být přitom - redaktor s mikrofonem
Být přitom Každý může být novinářem
Meziválečná redakce Obraz se stává dominantní složkou
Papír a pero 80. léta - Počítače do redakce