Využití filmu ve výuce a mediální výchova
Datum konání: středa 4. prosince 2013
Místo konání: Prácheňské muzeum v Písku, Velké náměstí 114/3, 397 01 Písek - Vnitřní Město
Další díl z cyklu metodických seminářů věnovaných podpoře výuky českých a československých dějin 20. století, které se snaží využít potenciálu muzeí a galerií se věnoval audiovizuálnímu vzdělávacímu portálu projektu Jeden svět na školách, projektu Film a muzeum - zážitek filmové projekce a jeho propojení s muzejní expozicí a portálu eSbírky. Semináře v Písku se zúčastnilo 11 pedagogů.
Mimopražským pedagogům byla z prostředků projektu hrazena doprava do Písku a občerstvení.
Využijte dobovou filmografii ve výuce dějepisu
Evropa tančila valčík
r.: Otakar Vávra, 1989, 98 min.
Svůj poslední film zasvětil Otakar Vávra událostem provázejícím výbuch první světové války. Odehrává se v reprezentativních mocenských centrech, na panovnických dvorech ve Vídni, Berlíně i Petrohradě. Souběžně rozvíjí osud českého archiváře, jenž se zaplete se srbským protirakouským odbojem.
Vyšší princip
r.: Jiří Krejčík, 1960, 100 min.
Okupační drama se strhujícími hereckými výkony, natočené podle stejnojmenné povídky J. Drdy z knihy Němá barikáda. Za nevinný žertík jsou na udání spolužáka za heydrichiády popraveni tři maturanti. Jejich profesor, který se je snažil zachránit, odvážně vystoupí po jejich smrti před svou třídu a sklání se před jejich památkou.
Žert
r.: Jaromil Jireš, 1968, 77 min.
Univerzitní posluchač Ludvík Jahn pošle z jakéhosi školení své dívce a zároveň kolegyni pohlednici, na níž mimo jiné napsal: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! A protože se píší léta padesátá, následky na sebe nenechávají dlouho čekat. Dívka, jatá posvátným citem stranické povinnosti, předá pohlednici fakultní organizaci, Jahn je vyhozen z fakulty a jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru.
Ve stínu
r.: David Ondříček, 2012, 101 min.
Na pozadí měnové reformy v roce 1953 se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osudů všech aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke, policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem...
Ucho
r.: Karel Kachyňa, 1970, 94 min.
I mezi prominenty v padesátých a šedesátých letech platilo heslo „Důvěřuj, ale prověřuj“. Proto i ve vilách ministrů a dalších vysokých funkcionářů byla montována „ucha“ – odposlouchávací přístroje. Psychologické drama s prvky satiry, frašky a krimi patří k těm zapovězeným titulům, které ležely na dně pomyslného trezoru vůbec nejhlouběji. Film mohl být promítán až po listopadu 1989.
Konfident
r.: Juraj Nvota, 2012, 108 min.
Hrdina filmu Adam pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Aniž si to tehdy sám uvědomí, právě tam začíná jeho dramatický příběh... Aby zachránil svou lásku Evu proti represím StB, podepíše „smlouvu s ďáblem“. Stane se profesionálním agentem, jehož prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály. Brzy ale zjistí, že i on je sledován.
12 rad pro sběratelky autogramů
-
Nezačněte rozmluvu nikdy ujištěním, že je vaší nejmilejší hvězdou, neboť má dostatek důvodů, aby vám neuvěřil. Skoro všechny dopisy začínají tímto ujištěním. Řeknete-li to, strčí vás ihned do stejného pytle, jako ostatní, a bude vás považovati za neupřímnou pochlebnici.
-
Neříkejte, že máte "sbírku filmových hvězd." Předně to není pro herce právě lichotivé, zajímáte-li se o něho jen jako o nezbytnou součást své sbírky, a za druhé by vás mohl snadno blamovati poznámkou, že můžete svoji sbírku příležitostně výhodně zpeněžit...
-
Nenamlouvejte mu, že jste viděly všechny jeho filmy. Předně vám to neuvěří a za druhé mu to je jedno. Povězte mu raději, které jeho filmy vás obzvlášť zaujaly, a dokážete-li toho, řekněte mu také, proč.
-
Nežádejte od něho, aby vám poslal i fotografie s podpisy jiných herců, neboť je to velmi nezdvořilé.
-
Neomlouvejte se mu za to, že mu píšete, a neujišťujte ho, že je prvním hercem, na kterého se obracíte s žádostí o autogram, neboť to píše většina vašich kolegů.
-
Nepouštějte se do kritizování jeho úloh nebo obleků.
-
Nechtějte od něho, aby vám psal obšírnou odpověď na vaše psaní. Zaujme-li ho váš dopis, pravděpodobně vám odpoví, v opačném případě byste se nadarmo obtěžovala.
-
Stane-li se vám, že náhodou odpoví, nemyslete si, že máte od té chvíle na něho práva jako nejdůvěrnější přítel, že ho můžete oslovovat křestním jménem, plakati na jeho rameni a tahat z něho soukromou adresu jeho bytu.
-
Nezaplňujte dopis nadšenými projevy, k nimiž je na konec připojena poznámka, že mimochodem prosíte o věnování fotografie. Chcete-li fotografii, řekněte si o ni přímo.
-
Neříkejte mu, že je nejhezčí mezi všemi filmovými milovníky.
-
Nebojte se mu vyprávět o sobě a jestliže vás snad dosud nepotkalo nic zajímavého, vymyslete si něco. Většina herců totiž miluje malé zábavné historky.
-
A hlavně, hlavně, nevyznávejte mu nikdy lásku. Snad ho to bavilo, když dostal první, druhé, třetí milostné vyznání. Ale teď ho už nedovede nic víc otrávit.
(převzato z časopisu Kinorevue č. 18 z roku 1937, autor N. Pilenková)
Fotogalerie