Ve spolupráci s katedrou mediálních studií UK FSV jsme pro Vás připravili sadu Mediálních hodin do výuky.
Dějiny reklamy (Dagmar Jančárková)
Lekce seznamuje studenty se základním dějinným vývojem reklamy. V praktické části je pak vede k hlubšímu přemýšlení o roli reklamy v současnosti.
Reklama nás provází na každém kroku, je prakticky všudypřítomná. Setkáme se s ní na ulicích (billboardy, city ligty, plakáty), v médiích, dostane se i do našich domovů pomocí letáků. Člověk se postupem času stává vůči reklamě více či méně rezistentní. Většina lidí bere reklamu jako součást svého života, jako něco, co tady s námi prostě je. V médiích se v současné době probírají především účinky reklamy a její dopad na chování jedinců, o dějinách reklamy zase tak často řeč není. Studenty zaujme přehledně pojatý dějinný vývoj reklamy, mohl by jim přinést nové informace, obohatit je a možná jim i poskytnout nový pohled na útoky mediálních agentur na každého z nás.
Motto: Reklama byla, jest a bude. Ona jest nejmocnější pákou obchodu, neboť není uměním zboží vyrobiti, ale uměním je prodati, doporučiti jej. Reklama je alfou i omegou obchodu. Ona byla po všechny časy a bude, dokud lidstvo nezahyne. (Zdenko Šindler)
Kdy vznikl bulvár a kde se toto označení vzalo (Dagmar Smrčková)
Cílem lekce je ukázat, že bulvární tisk má v rámci mediálních produktů své místo již od první poloviny 19. století, zpřehlednit jeho charakteristické rysy, odůvodnit je a ujasnit si jeho odlišnosti od tzv. seriózního tisku.
Dále by měly být žákům nabídnuty různé pohledy na bulvární tisk a jeho chápání. Lekce by měla zároveň žákům pomoci získat jasnou představu o tom, co se rozumí pod pojmem bulvarizace, co jí způsobilo, čemu se říká pop noviny a co má bulvár společného s těmi tzv. seriózními novinami.
Komunistická ideologie a česká filmová pohádka v 50. letech (Lucie Macků)
Studentům by tato hodina měla přinést prohloubení znalostí z historie 20. století, pochopení spojitostí komunismu s každodenním životem a uvědomění si principů cenzury a povinné spolupráce tehdy nesvobodného tisku s komunistickou ideologií.
Metodický text je autorkou koncipován jako informační základ pro učitele, v přílohách jsou uloženy vybrané filmové recenze jako pracovní materiál pro žáky.
Média v přelomových letech českých dějin - 1945, 1968 a 1989 (Kateřina Vančurová)
V letech 1945, 1968 i 1989 hrála média významnou roli a často se stala terčem prvních strategických útoků. Jedná se o důležitou součást všech tří konfliktů, kdy pracovníci médií hráli důležité role, a média sama byla ve středu mobilizace společnosti.
Tato aktivita by měla studentům poskytnout vhled do toho, kolik sami o těchto meznících vědí a jakou mají představu o dobových tématech či ikonách. Ve druhé části je pak poučí o průbězích konfliktů, v jejichž středu stála média. Následná případná diskuze může obsahovat témata osobní statečnosti, důležitosti svobodných médií či rozšířit znalosti o přelomových letech.
Lekce je určena pro žáky 9. tříd a relevantní ročníky gymnázií.
Propaganda v komunistickém Československu (Eva Brichová)
Cílem aktivity je seznámit žáky se socialistickou propagandou v Československu, se kterou se sami neměli možnost seznámit, avšak jejich rodiče/prarodiče s ní byli konfrontováni dennodenně.
Lekce má dovést žáky k přemýšlení a uvědomění si, jakým způsobem propaganda ovlivňovala obyvatelstvo, jakých forem nabývala atd. Náplní aktivity je především praktická ukázka propagandy a hlavním výstupem by pak proto měla být schopnost žáka jmenovat konkrétní příklady propagandy. Zařazením této interaktivní hodiny docílíme lepšího provázání znalostí a především přiblížení problematiky, kterou děti znají již pouze zprostředkovaně. Aniž bychom si to uvědomovali, setkáváme se s propagandou i v dnešní době. Informace různého původu nás obklopují na každém kroku a je pro nás velmi těžké vydělit ty, které jsou nám „servírovány“ s cílem nás ovlivnit. Žáci by si měli uvědomit, že propaganda nezanikla s pádem režimu, ale existuje nadále.
Role médií během listopadových dní roku 1989 (Pavla Firbacherová)
Cílem této hodiny je ukázat žákům, že média hrají důležitou roli ve společnosti, ale i fáma rozšířená mezi lidmi a později v médiích dala do běhu události, které ve svém důsledku přivodily pád totalitního režimu v Československu. Důležité je také, aby si žáci uvědomili, že listopadem 1989 končí dlouhá éra nadvlády komunistů nad obyvatelstvem, a jen díky Sametové revoluci mohou žít, tak jak žijí.
Rozhlasové vysílání v České republice včera a dnes (Jiří Kalemba)
Studenti získají základní informace o fungování rozhlasu, jeho historickém kontextu a současném stavu české rozhlasové krajiny.
Rozhlasové vysílání má v současné době v mediálním systému v podstatě marginální funkci. U mladé generace konzumentů mediálních sdělení můžeme dokonce hovořit o určitém přehlížení tohoto média. Následující stránky by tak měly sloužit jako materiál pro orientaci v rozhlasovém vysílání obecně s důrazem na české vysílací prostředí. Studenti by měli získat základní informace o fungování rozhlasu, jeho historickém kontextu a současném stavu české rozhlasové scény. Pro aktivnější zapojení studentů jsou výkladové hodiny orámovány skupinovou aktivitou a výklad je obohacen o zvukové nahrávky a obrazové přílohy, jež mají studentům usnadnit orientaci ve vykládané látce. Výklad je určen pro studenty třetího nebo čtvrtého ročníku středních škol a gymnázií, jeho časové rozpětí sahá od dvou do tří vyučovacích hodin, což se odvíjí od projevené aktivity studentů při zadaných úkolech a diskusích.
Úloha rozhlasu při historických meznících našeho státu ve 2. polovině 20. století. (Martina Janebová)
Autorka se pokusila připravit materiál pro vyučující historie, kteří se ve svém výkladu dostali do období dějin Československého státu konce 2. světové války, událostí kolem roku 1948 a následujících čtyřiceti let komunistické vlády. V tomto období zahrnujícím několik dekád se soustředí na důležité dějinné mezníky, ve kterých sehrálo rozhlasové médium a jejich aktéři úlohu informační, propagandistickou, ale také státotvornou.
Rozhlas a televizní vysílání v komunistickém Československu