Otevři si dějiny - metodika projektového vyučování
Cílem aktivity je poskytnout pedagogům souhrn doporučených praktik a postupů projektového vyučování a zprostředkovat žákům ZŠ a SŠ poznání událostí a doby vztahujících se ke křižovatkám české a československé státnosti 20. století.
Klíčovým prvkem realizace projektového vyučování a tvorby metodiky se stává interaktivní muzejní kufřík obsahující sbírkové předměty. Aktivita vychází z teze, že sbírkové předměty jsou nositeli příběhů a jejich vhodné zkoumání a interpretace pomáhá k poznání minulosti a porozumění světu. Metodika bude zpracovávat formu dlouhodobějšího projektové vyučování zahrnujícího úvodní vyučovací hodiny ve škole, terénní bádání, možnosti zpracování výsledků bádání a následnou prezentaci. Předpokladem je úzká aktivní spolupráce pracovníků muzea, učitelů a žáků pilotních škol.
Úkolem žáků v projektovém vyučování bude badatelská a interpretační činnost s předměty. Žáci budou ve třídě rozděleni do badatelských skupin. Každá skupina obdrží jeden sbírkový předmět z kufříku, který je spojen s konkrétní událostí či je symbolem dané doby. Badatelská činnost žáků bude v první fázi projektu založena na pozorování a tázání se po předmětu (metoda objektového učení). V druhé fázi budou žáci ověřovat a prohlubovat své předchozí bádání. Pro "křižovatky 1918, 1938" budou žáci aktivně vyhledávat informace v knihovnách. Pro "křižovatky 1948, 1968, 1989" bude využita metoda orální historie (pamětníci svým vyprávěním oživují předmět a žáci mapují události a dobu spojenou s daným předmětem). V závěrečné fázi projektu se žáci vrací do školy, zpracovávají a zveřejňují výsledky své práce. Výsledkem badatelské činnosti žáků s předměty je reflexe příslušné doby.
Metodika bude paralelně seznamovat se sbírkovým předmětem, jeho rolí a významem pro společnost (Proč jsou konkrétní předměty v muzeu? Jaký je princip uchovávání předmětů v muzeu?). Žáci budou v rámci této části projektu provádět sběr vlastních předmětů dané doby, tvořit "vlastní muzeum."
Vznikne sada pěti interaktivních muzejních sad, z nichž se každá vztahuje k jedné z křižovatek české a československé státnosti a obsahuje:
Repliky vybraných sbírkových předmětů jakožto nositelů příběhů dějin 20. století - v předmětech se názorně odráží politická situace tehdejší doby a zároveň se jedná o předměty, které byly v kontaktu s řadovými občany žijícími v republice a měly přímý vliv na jejich život.
Deník předmětu ve formě badatelského archu, kam žáci zaznamenávají výsledky své práce v jednotlivých fázích projektu (např. pozorování předmětu, zápisky z práce s literaturou, rozhovory s pamětníky).
Kontakt
Olga Melzochová