Vyhlášení vítězných týmů
Dne 12. 5. 2014 se konalo v Muzeu východních Čech v Hradci Králové soutěžní setkání žáků základních a středních škol zapojených do vzdělávací aktivity Vzpomínky na 80. léta v Československu. Soutěže se zúčastnilo dvanáct soutěžních kolektivů jedenácti škol z celé České republiky.
Postu porotců se zodpovědně zhostil hlavní manažer projektu Dotkni se 20. století! Pavel Douša, dále Kristýna Hlavatá, koordinátorka pro cílové skupiny v rámci téhož projektu, Jaroslava Pospíšilová, kurátorka Muzea východních Čech v Hradci Králové specializující se na období novodobých dějin, Tomáš Bursík z Archivu bezpečnostních složek a Marie Novotná, která spravuje digitální archiv projektu Paměť národa.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Kategorie základních škol a tomu odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, a středních škol a tomu odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Žáci a studenti museli zvládnout výzkum v rodinách na téma života v 80. a na počátku 90. let 20. století v Československu s důrazem na listopadové události roku 1989. Dále měli zpracovat získané informace, fotografie, předměty a dokumenty do podoby školních výstav, vytvořit na portálu www.dvacatestoleti.eu virtuální výstavu, připravit si power-pointovou prezentaci a vyrazit na společné setkání do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Žáci seznámili své posluchače s tím, jak probíhaly jednotlivé fáze práce, co se dozvěděli, jaké předměty, dokumenty a fotografie získali, jak probíhaly revoluční události v obci a regionu, odkud pocházejí.
V první kategorii zvítězila kvarta z Gymnázia Lovosice s unikátním příspěvkem na určené téma. Studenti se s námi podělili o informace a materiály získané při výzkumu v rodinách, se zprávami z městských kronik a dobového tisku, které získali při své vůbec první návštěvě archivu v životě. Dále doplnili svou prezentaci o filmový záznam z rozhovorů s několika respondenty, s nimiž rozebírali přímo jejich vnímání revolučního roku 1989 ve srovnání se současností. Originálně pojatá byla i část, kdy studenti své posluchače seznámili s vybranými exponáty, které pro své výstavy získali. Pojali to jako popis průběhu dne, jednotlivých aktivit, které člověk vykonává v korespondenci právě s oněmi předměty, které při jednotlivých činnostech využívá.
V této kategorii byli oceněni i žáci 6. ročníku Základní a mateřské školy v Březové u Uherského Brodu, kteří si za svou výstavu zasloužili zvláštní ocenění za interaktivní prvky zakomponované do školní výstavy. Žáci vyrobili repliky obušků, přinesli starý psací stroj, na němž si mohli návštěvníci výstavy vyzkoušet psaní. Dále vytvořili směsici revolučních hesel a soudobých sloganů, které mohli návštěvníci správně roztřídit. Třešničkou na dortu byl doma ilegálně vyrobený cyklostyl na množení revolučních letáků, který žák Mikuláš Reich na vernisáži výstavy doplnil obsáhlým a odborným výkladem, názornou ukázkou, a navíc umožnil spolužákům i mladším žákům si kopírování na cyklostylu vyzkoušet.
V kategorii středních škol zvítězila kvinta z Gymnázia Frýdlant, která si porotce získala skvělým členěním výstavy, zapálením při její tvorbě i propagaci při rodičovských schůzkách. Školní výstavu navštěvovala i široká veřejnost a žáci ze sousední základní školy. Studenti se svého úkolu zhostili velice svědomitě, nezapomněli ani na hudební doprovod v podobě písní Michala Davida. Pro účely setkání v Muzeu východních Čech v Hradci Králové a pro lepší představu poroty natočili spot – virtuální prohlídku školní výstavy, která byla velice zdařilá. Studenti z Frýdlantu prezentovali výsledky své práce v originálním dobovém oblečení.
A co na vítěze čeká? 6. 6. 2014 na slavnostním semináři v Národním památníku na Vítkově v Praze budou prezentovat výsledky své práce.
Jak vypadal slavnostní seminář v Národním památníku na Vítkově se můžete podívat v naší fotogalerii .
Na pondělí 23. 6. 2014 jsme pro vítězné třídy z Gymnázia Lovosice a Gymnázia Frýdlant připravili exkurzi do Národního památníku Terezín, kde si mohli studenti prohlédnout Malou pevnost a restaurátorskou a fotografickou dílnu Národního muzea. Na přelomu října a listopadu tohoto roku budou tyto dva školní týmy realizovat své školní výstavy v Severočeském muzeu v Liberci (Gymnázium Frýdlant) a v Muzeu města Ústí nad Labem (Gymnázium Lovosice).
Fotografie z exkurze v Terezíně, 17. 6. 2014 (Gymnázium Lovosice)
Fotografie z exkurze v Terezíně, 23. 6. 2014 (Gymnázium Frýdlant)