Film a muzeum: Zažijte dějiny 20. století
Národní muzeum - Historické muzeum a kino Lucerna Vás zvou na vybrané filmové projekce k tématu husitství, druhé světové válce a událostem roku 1968 do kina Lucerna a lektorované edukační programy do Národního památníku na Vítkově.
O významných tématech, problémech a událostech československých dějin 20. století se tak můžete dozvědět prostřednictvím filmového snímku a muzejních sbírkových předmětů – autentických dokladů minulosti.
Program
Středa 21.9. 2016, 9:30
Jan Hus (r.: Jiří Svoboda, ČR, 2015, 80 min)
Doporučený edukační program k nové výstavě Druhý život husitství žákům přiblíží fenomén husitství a jeho různé interpretace.
Čtvrtek 13.10. 2016, 9:30
Bílá nemoc, digitálně zrestaurovaná verze (r.: Hugo Hass, Československo, 1937, 102 min)
Čapkova hra Bílá nemoc byla poprvé uvedena v lednu 1937, tedy v čase bezprostředního ohrožení nacismem, a její paralela s tehdejší současností a především blízkou budoucností je děsivě výstižná. Haasova filmová adaptace, jež měla premiéru už na konci téhož roku, v sobě díky stejnému obsazení hlavních rolí uchovala výjimečné kvality této první inscenace, zároveň však zůstává svébytným nadčasovým dílem.
Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc“. Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami.
Doporučené edukační programy:
1. Od Mnichova po Ležáky
2. Křižovatky české a československé státnosti
3. Příběh památníku
Čtvrtek 10.11. 2016, 9:30
Vlk z královských Vinohrad (r.: Jan Němec, ČR, 2016, 75 min)
Příběh o jednotlivci vždy překračujícím čáru zavedeného slušného chování. Je to filmař a tato výlučnost ho dostane do aktivní účasti na osudech Česka. V osudovém roce '68 měli Češi v Cannes v hlavní soutěži tři filmy. Jejich očekávané vítězství však bylo zmařeno pseudorevolucí francouzských filmařů. Invaze 1968, sešup ze slávy a úspěchu a nucený exil. Marné hledání lásky v USA. V zemi, kde správná adresa a výše bankovního konta je nade vše. Co Čech, to muzikant a muzikantem je i filmař, který se jako Švanda dudák vrací domů, do rodné Prahy k milovanému filmu.
Doporučené edukační programy:
1. Pražské jaro, okupace a Jan Palach
2. Křižovatky české a československé státnosti
3. Příběh památníku
Vyhrazujeme si právo zrušit filmovou projekci při nenaplnění kapacity.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zažijte dějiny 20. století
V této sekci si můžete prohlédnout, jaké filmy již byly v rámci spolupráce Národního muzeua a kina Lucerna promítány. Díky projektu Dotkni se 20. století! jsme pro žáky a studenty základních a středních škol zpřístupnili hned několik historických filmů, které divákům pravidelně na podzim a na jaře přibližují československé dějiny 20. století.
Studenti se mohou seznámit s československými soudobými dějinami prostřednictvím filmového snímku a autentických dokladů minulosti - muzejních sbírkových předmětů. Zážitek v podobě filmové projekce přibližující vybrané dějinné období a jeho propojení s výkladem založeném na kontaktu s přímými svědky doby (originálními předměty) v muzejní expozici tak představuje novou a inovativní formu doplňující tradiční výuku dějin 20. století.
Národní muzeum – Historické muzeum a kino Lucerna nabízí ve školním roce 2014/2015 studentům ke zhlédnutí sérii filmů zaměřených vždy na konkrétní dějinné události 20. století v Československu. Pečlivě vybrané filmové snímky patří k vrcholným dílům československé a české kinematografie. Na výběr je vždy jeden dobový snímek (mnohdy v období svého vzniku trezorový), který umožňuje přímo procítit atmosféru tehdejší společnosti, a jeden současný snímek, který nahlíží na vybrané období s odstupem času, nadhledem a bez cenzury.
Filmovou projekci doprovází tematicky zaměřené vzdělávací programy pro školní skupiny, které se odehrávají v Národním památníku na Vítkově. Studenti se tak mohou díky expozici Křižovatky české a československé státnosti seznámit s přímými svědky dobových událostí (muzejními sbírkovými předměty) a procházet místem, na kterém se tolik podepsala československá minulost.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2014
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Čtvrtek 9. 10. 2014 Druhá světová válka
09:00 Kulka pro Heydricha (2013, 73 min.)
11:00 Ostře sledované vlaky (1966, 92 min.)
Doporučené vzdělávací programy:
1. Od Mnichova po Ležáky
2. Křižovatky české a československé státnosti
3. Příběh památníku, nechejte promlouvat místa kolem nás
Středa 22. 10. 2014 Komunistický převrat 1948 a politické procesy
09:00 Zabíjení soudruha (2013, 83 min.)
11:00 Všichni dobří rodáci (1968, 115 min.)
Doporučené vzdělávací programy:
1. 50. léta v Československu
2. Mauzoleum Klementa Gottwalda a tajemství balzamovací knihy
3. Křižovatky české a československé státnosti
Čtvrtek 6. 11. 2014 Pražské jaro a Jan Palach, normalizace
09:00 Hořící keř (2013, 206 min.)
Doporučené vzdělávací programy:
1. Pražské jaro, okupace a Jan Palach
2. Od pražského jara po sametovou revoluci
3. Příběh památníku, nechejte promlouvat místa kolem nás
Cena: 120 Kč/žák (zahrnuje vstup do kina Lucerna a do Národního památníku na Vítkově), pedagogický doprovod zdarma. V případě zájmu o filmovou projekci je možná domluva jiného termínu. Vstupenku je nutné si zakoupit před představením v kině Lucerna. Po jejím předložení a objednávce se můžete zúčastnit vzdělávacích programů v Národním památníku na Vítkově.
Na projekci filmů i vzdělávacích programů je nutné se objednat.
Kontakt: Mgr. Pavlína Honzíková, pavlina_honzikova@nm.cz, 224 497 327, 725 773 909
Vyhrazujeme si právo zrušit filmovou projekci při nenaplnění kapacity.
Podrobnější informace o vzdělávacích programech naleznete zde.
Podrobnější informace o filmových snímcích:
Kulka pro Heydricha
r.: Robert Sedláček, 2013, 73 min.
Cyklus České století - 3. epizoda. České století je otevřenou sérií autorsky zpracovaných televizních dramat, která se vracejí ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich hlavních aktérů. Hlavní postavou je spolu s prezidentem Benešem šéf československé exilové rozvědky v Londýně František Moravec. Jeho rozhodnutí zlikvidovat Heydricha rozbouří hladinu adrenalinu londýnského odboje, orientovaného především na vyjednávání a politicko-strategické cíle přímo v Británii (v Čechách se válka nerozhodne, říkají). Moravec touží po činu, k čemuž je však prezident Beneš hluchý; na výzvy prostě neodpovídá, jako by je neslyšel. Vraždy nepatří do jeho myšlenkového světa, jakkoli cynický dokáže být k lidským osudům. Krok za krokem pak sledujeme zrod Benešova klíčového rozhodnutí z dob druhé světové války. Aby se nemohl opakovat Mnichov, je nutné „zjednodušit“ národnostní strukturu obyvatelstva vyhnáním (ještě neví přesně kolika) milionů sudetských Němců. Aby toto bylo možné (tedy aby s tím nakonec souhlasily velmoci), je třeba vytvořit situaci, která z Československa jasně vytvoří nikoli jen oběť nacismu, ale spolubojovníka v boji proti němu. Vražda tyrana tento propagandistický záměr splňuje. (oficiální text distributora)
Ostře sledované vlaky
Digitálně zrestaurovaná verze, r.: Jiří Menzel, 1966, 92 min
Na zapadlém středočeském nádražíčku se osudově střetávají „velké“ dějiny“ a malá osobní historie: píše se rok 1945, nacistické Německo prohrává na všech frontách a k povinnostem zaměstnanců českých železnic patří i péče o „ostře sledované vlaky“ převážejícími na frontu bojovou techniku. Přednosta stanice, výpravčí Hubička i ostatní zaměstnanci dráhy mají ve svých názorech na okupanty jasno, vzhledem k přísným trestům se však místo odboje věnují raději všednodenním soukromým záležitostem. V ospalé železniční stanici nic nenasvědčuje tomu, že kdesi venku se rozhoduje o osudu svobodného světa.
Také mladičký Miloš Hrma, který nastupuje mezi zkušené kolegy jako železničářský elév, se spíš než o válku zajímá o ženy. Miluje mladou průvodčí Mášu, zoufale však postrádá sexuální zkušenosti. Neúspěšný pokus o sex ho dovede až k pokusu o sebevraždu. Nakonec ovšem Miloše do praktické stránky lásky zasvětí německá odbojářka Viktoria Freie, která do železniční stanice jednoho večera přináší dynamitovou nálož. Milostná schůzka s Mášou může proběhnout úspěšně – a je to právě původně plachý a nejistý mladík, který se při atentátu na německý muniční vlak osvědčí jako hrdina. Milošův osud završený dvěma „skutečně chlapskými činy“ tak nese všechny rysy tragikomedie, v níž se osud jednotlivce vplétá do velkého kola dějin a hravá poezie těsně sousedí s drsnou krutostí života. (oficiální text distributora)
Zabíjení soudruha
r.: Robert Sedláček, ČR, 2013, 83 min.
Cyklus České století - 5. epizoda. Gottwald je čtvrtým rokem u moci. Mohl by být šťastný, ale není. Utápí se ve strachu a v alkoholu. Rusové se k němu i k nejvyšším představitelům země chovají jako k pomocnému personálu, nejde to přehlédnout. Teď se v řadách českých soudruhů začíná šířit strach, bude třeba obětovat jednoho z nich, aby dokázali, že nepřátelé socialismu nejsou trpěni ani ve vlastních řadách. Bude třeba čistit, protože v Sovětském svazu už se začalo. Tehdejším politikům – Gottwaldovi, Zápotockému a Čepičkovi – pomalu dochází, že pokud nezabijí Slánského, jsou v ohrožení sami. Bratrovražedný boj, doprovázený rozkladem osobností na vrcholu komunistické moci, začíná. (oficiální text distributora)
Všichni dobří rodáci
r.: Vojtěch Jasný, 1968, 115 min., digitálně restaurovaná verze
Téměř už legendární film režiséra Vojtěcha Jasného začíná v jedné malebné moravské vesnici v květnu 1945. Lidé tady prožívají nejkrásnější dny svého života, večer se všichni scházejí v hospodě U Vola při vínku a muzice, kde hlavní prim vede bezstarostný piják Zášínek. Přichází však únor 1948. Vesnice se rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Poklidné časy rodáků končí... Režisér Vojtěch Jasný sbíral materiál pro Rodáky od roku 1946. Spolu s Kachyňovou a Procházkovou Nocí nevěsty přinesl pravdivé svědectví o poválečných osudech vesnice, především o dramatickém přelomu padesátých let. Je to jeden z nejkrásnějších a myšlenkově nejhlubších filmů v celé historii naší kinematografie. Mnoho let byl pečlivě ukryt v trezoru, ale přesto mezi lidmi koloval na stovkách videokazet. Není to pouhé popisné vyprávění, ale básnické převyprávění dramatických lidských osudů, které se dostaly do konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Vojtěch Jasný ve filmu, který mu mimo jiné přinesl cenu za režii z MFF v Cannes 1968, poskytl mimořádnou příležitost plejádě našich hereckých osobností a životní roli nabídl především Radoslavu Brzobohatému. (oficiální text distributora)
Hořící keř
r.: Agnieszka Holland, 2013, 206 min.
Film vychází z třídílného dramatu z produkce HBO, který vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni a zrůdném spiknutí, do něhož byl důvěřivý student údajně nevědomky vmanipulován.
Projekce filmu:
Kino Lucerna
Vodičkova 36
110 00 Praha
Doprovodné vzdělávací programy:
Národní památník na Vítkově
U Památníku 1900
130 00 Praha 3
www.nm.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2015
středa 22.4. 2015 9:30 Vyšší princip (1960, 102 min)
Doporučený vzdělávací program:
Od Mnichova k osvobození
čtvrtek 30.4. 2015 9:30 Lidice (2011, 121 min)
Doporučený vzdělávací program:
Od Mnichova k osvobození
čtvrtek 7.5. 2015 9:30 Tobruk (2008, 102 min)
Doporučený vzdělávací program:
Od Mnichova k osvobození
Vyhrazujeme si právo zrušit filmovou projekci při nenaplnění kapacity.
Podrobnější informace o filmových snímcích:
Projekce filmu:
Kino Lucerna
Vodičkova 36
110 00 Praha
Doprovodné vzdělávací programy:
STŘEDA 21.10. 2015 9:30 Obchod na Korze
(r. Ján Kadár, Československo, 1965 128 min)
Obchod na korze je první československý film, který byl oceněn Oscarem v kategorii cizojazyčný film. Zcela jistě patří k nejvýznamnějším uměleckým dílům československé kinematografie. Bez ohledu na četná ocenění, jež tento film v minulosti získal, zůstává především lidsky silnou výpovědí, k jejímuž poselství bude třeba se znovu vracet. Osudový příběh prostého truhláře Tona Brtka a židovské obchodnice Rozálie Lautmannové, staré dámy žijící mimo realitu válečných let, se rozvíjí na půdorysu aristotelské tragédie. Děj se odehrává ve fašistickém Slovenském štátu v létě roku 1942. Počáteční líčení obyčejného všedního života obyvatel malého města přerůstá v nevyhnutelný dramatický střet obou protagonistů na pozadí scén transportu Židů do koncentračního tábora. Nezadržitelnou gradaci filmového příběhu posiluje práce kamery i expresivní hudební doprovod. Film je nadčasovým svědectvím o zrádné pasti zla, ale také o mravní síle jedince.
PÁTEK 13.11. 2015 9:30 Atentát
(r. Jiří Sequens, Československo, 1964, 98 min)
Bezpochyby jeden z nejlepších českých válečných filmů, který patří ke klasickým dílům tohoto žánru. Dobře napsaný scénář se přesně drží historických událostí, faktů i mnoha reálných podrobností. Praha, květen 1942. Parašutisté, příslušníci československého západního odboje, spolehlivě vycvičení ve Velké Británii, spáchají atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, jednoho z nejmocnějších mužů nacistického Německa. Děj filmu zachycuje přípravu atentátu, detailně jeho provedení i tragické následky tohoto činu. Atmosféra protektorátu Čechy a Morava je tíživá, což film věrně zobrazuje dokonalou výpravou. Průběh atentátu i konečný osud parašutistů, kteří spáchali sebevraždu, byly samy o sobě velmi dramatické. Filmové zpracování toto drama umocňuje výbornou kamerou, dynamickým střihem v akčních scénách a naprosto přesvědčivými hereckými výkony.
ČTVRTEK 19. 11. 2015 9:30 Ať žije republika!
(r. Karel Kachyňa, Československo, 1965, 128 min)
Film představuje netradiční topografii konce války v Československu. Je kaleidoskopem obrazů odrážejících svět ve dvou dětských očích. V názvu Ať žije republika se samozřejmě skrývá sarkasmus. Všechno, co chlapec Olin v posledních hodinách války a na počátku svobodné doby prožívá, je téměř nepřetržitá řada ústrků a zklamání, nezadržitelný pád do reality světa dospělých. Do světa, v němž se „velké“ okamžiky dějin prolínají s lidskou malostí, mravní mizérií, křivdou a sobectvím. Až v otřesné zkratce to ukazuje poslední scéna filmu. Při vstupu do obce rozvinují vesničané transparent, na němž chlapec čte: Ať žije republika. A přitom vidí, jak se o kousek dál do studny vrhá člověk, kterého se chystali ukamenovat jako udavače – je to jediný člověk, kterého Olin nikdy neviděl krást, jediný, v němž našel opravdového přítele.
Ke všem filmovým projekcím nabízíme následující lektorované edukační programy:
OD MNICHOVA PO LEŽÁKY
Byla Mnichovská dohoda zradou nebo záchranou míru? Byl atentát na zastupujícího říšského protektora projevem hrdinství nebo hazardem se životy nevinných lidí?
Nechte promluvit předměty, zapojte svoji hlavu a udělejte si vlastní názor na klíčové otázky českých dějin.Lektorovaný pořad se věnuje období 1938-1942, využívá pracovních listů a prvků tvořivé dramatiky.
KŘIŽOVATKY ČESKÉ A ČESKOSLOVENSKÉ STÁTNOSTI
Poslední dopis Milady Horákové, vysílačka Libuše, posmrtná maska Jana Palacha a další… Jaké příběhy nám mohou vyprávět tyto předměty? Žáci v rámci skupinové práce přímo v expozici zkoumají vybrané sbírkové předměty, prochází po časové československých dějin 20. století a seznamují se s významnými událostmi.
V rámci interaktivní prohlídky Národního památníku na Vítkově žáci odhalí, proč byl "Památník" vybudován, jak se jeho význam v různých dobách měnil a zasadí příběh této stavby do širšího kontextu československých dějin. Studenti aktivně pracují v badatelských skupinách s písemnými a obrazovými materiály, tvoří živé obrazy a sami tak postupně odhalují příběh "Památníku".