Hornické muzeum Příbram
Památník Vojna Lešetice
Autenticky dochovaný vězeňský areál. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.
Prezentovaná témata: političtí vězni, III. odboj, hornictví
www.muzeum-pribram.cz/cz/pamatnik-vojna-lesetice/z-historie/
Muzeum Podblanicka
Náš pluk
V roce 2002 byla zhotovena ve druhém patře objektu expozice, která vás přenese do světa benešovské vojenské posádky přelomu 19. a 20. století. Zajímavé jsou dobové uniformy našich legionářů na italské, ruské a francouzské frontě za I. světové války, osudy obyčejných vojáků za obou světových válek. Expozice je doplněna četnými řády a vyznamenáními, chladnými i palnými vojenskými zbraněmi.
Prezentovaná témata: československé legie, 1. světová válka
www.muzeumpodblanicka.cz/index.php
Národní muzeum
Památník Josefa Suka
Památník skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Ve dvou místnostech je zde zachován původní nábytek. Expozice ve zbývající části památníku je věnována Českému kvartetu a Sukovu skladatelskému dílu. Doplněna je promítáním krátkého animovaného filmu.
Prezentovaná témata: Josef Suk, hudba na přelomu 19. a 20. století
Vojenské technické muzeum Lešany
Expozice je tvořena vojenskou technikou od roku 1890 až do současnosti a prezentována v devíti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Haly jsou rozděleny na údobí 1918–1938, 1939–1943, 1944–1945, 1945–1950 a 1950–1962 a dále na samostatné expozice Ostravská operace – tanková bitva, Protiletadlové dělostřelectvo, Děla systému Škoda, Spojovací vojsko a Raketové vojsko a expozice Železničního vojska.
Prezentovaná témata: dějiny 20. století, věda, technika, osobnosti
Železnorudný důl Chrustovice
Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. Stálá expozice o lomech Amerika - Mořina před vchodem do podzemí.
Prezentovaná témata: věda, technika, geologie a mineralogie, hornictví
Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta
V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.
Prezentovaná témata: Ota Pavel, česká literatura, regionální historie
http://www.bustehrad.cz/muzeum/
Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou
Historie zachycuje vývoj Kralup od první věrohodné zmínky v polovině 13. století až po 60. léta 20. století. Zachyceny jsou především důležité mezníky vývoje: vznik železničního uzlu po polovině 19. století a s tím související rozvoj průmyslu a růst obce, povýšení Kralup na město v roce 1902, vznik okresu v roce 1913, období modernizace města za první republiky, nálet z 22. 3. 1945 a poválečný vývoj. Nově je věnována pozornost také několika tématickým celkům – charakteristika místního zemědělství, významné církevní a kulturní památky či kralupské osobnosti.
Prezentovaná témata: regionální historie
http://muzeum.kralupy.sweb.cz/expozice.html
Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou
Pamětní síň Jaroslava Seiferta je v současné jednou z nejnovějších a nejmodernějších expozicí kralupského muzea. V obnovené podobě byla slavnostně otevřena v září roku 2008 za spolupráce s dcerou Janou Seifertovou-Plichtovou. Dokumentuje život a dílo tohoto velkého českého básníka, laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Kromě podstatných životopisných dat jsou zmíněny i jeho "kralupské kořeny" důležité pro určitou rovinu jeho tvorby. Ukázky z tvorby, fotografie a kresby jsou doplněny edicemi básnických sbírek a samotnou Nobelovou cenou. Síň je vybavena také moderní technikou, především dotykovou obrazovkou zpřístupňující bohatství fotografického, zvukového i jiného materiálu (včetně hlasu samotného básníka).
Prezentovaná témata: česká literatura
http://muzeum.kralupy.sweb.cz/expozice.html
Rabasova galerie Rakovník
Václav Rabas (1885-1954): Život a dílo
Výběr z tvorby malíře české klasické moderny, čtyřicet obrazů chronologicky dokumentuje jeho umělecký vývoj v období od 1905 – 1950, doplněný stručným životopisným textem, fotografickou dokumentací.
Prezentovaná témata: malířství, umělecká beseda, moderní realismus
Časové vymezení expozice: první polovina 20. století / Doporučená délka návštěvy: 1 hodina / Návštěvu skupiny nutno objednat: tel: 313513953.
Lektorovaný program
Krušovická kopanina
Animace stejnojmenného Rabasova obrazu z roku 1925. Pomocí několika aktivit a dramatických her žáci postupně zjišťují jaká byla základní východiska Rabasovy tvorby.
Pro koho je program určen: 5. – 6. třída / Kapacita programu: 20 žáků / Délka trvání programu: 60 minut / Vzdělávací obor: Umění a kultura / Klíčová slova: Výtvarné umění, Václav Rabas / Výstupy – žák: Vliv umění na způsob chápání reality / Nutno objednat: ano.
Památník Lidice
A nevinní byli vinni...
Multimediální expozice muzea Památníku Lidice nabízí divákovi emotivní vstup do pohnuté historie, která mohla postihnout kteroukoli obec na území protektorátu Čechy a Morava. Obrazy starých časů, které ožívají na stěnách labyrintu minulosti, vycházejí z nejnovějších historických bádání. Přibližují Druhou světovou válku i jednotlivé lidské osudy. Použití projekcí oživuje betonové plochy otisky jednotlivých obrazů starých časů. Snímky prezentované projektory jsou sestřihány z autentických archivních materiálů, fotografií z lidického depozitáře a doplněny dotočenými záběry ve stylu starých rodinných filmů. Expozice má pietní charakter a je tvořená, kromě světelných projekcí i z několika dochovaných předmětů zničené obce. V suterénu muzea je umístěna historická hasičská stříkačka jako součást expozice, dále zde jsou depozitáře muzea a technické zázemí Památníku Lidice.
Prezentovaná témata: 2. světová válka
Časové vymezení expozice: 1942 až 1950 / Doporučená délka návštěvy: min. 50 minut prohlídka expozice, cca 1 hodina prohlídka Pietního území původních Lidic s průvodcem, procházka a relaxace Růžovým sadem, který je ozvučen klasickou hudbou, prohlídka přilehlých výstavních prostor cca 20 minut. Ve výstavních síních „IN MEMORIAM“ a „POD TRIBUNOU“ probíhají krátkodobé výstavy / Zázemí pro výuku: V areálu muzea se nachází vzdělávací středisko a badatelna / Vybavení pro výuku: Ve vzdělávacím středisku se nachází dataprojektor, projekční plátno, počítače / Návštěvu skupiny nutno objednat: Ano / Odkaz na další informace o expozici: muzeum@lidice-memorial.cz / Pracovní listy: Ano / Tematické zaměření pracovních listů: dějepis, výchova k občanství, pro základní a střední školy.
Odkaz na informace o otevírací době a vstupném: www.lidice-memorial.cz/info_cz.aspx
Odkaz na sekci pro školy/doprovodné programy: www.lidice-memorial.cz/education_cz.aspx
Nabídka vzdělávacích programů
Co mi sochy vyprávěly
Historii lze vyjádřit a vnímat prostřednictvím výtvarného umění.
Pro koho je program určen: pro 3. – 5. ročník ZŠ / Kapacita programu: 30 žáků / Délka trvání programu: 120 minut / Vzdělávací obor: Člověk a umění, člověk a společnost, člověk a jeho svět – výchova k občanství, estetická výchova / Klíčová slova: socha, sousoší, model, materiál, historie / Výstupy – žák: Žáci se naučí rozeznávat a porovnávat základní materiály pro sochařskou tvorbu. Prostřednictvím soch budou sledovat a vyprávět tragický příběh Lidic / Nutno objednat: ano – registrační formulář.
Příběh obce Lidice
Význam dobových materiálů pro výuku dějepisu a výklad historie.
Pracovní listy: Ano (pro ZŠ a SŠ) / Pro koho je program určen: pro 8. a 9. ročník ZŠ a pro SŠ / Kapacita programu: 30 žáků / Délka trvání programu: 120 minut / Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět, Člověka společnost – výchova k občanství, dějepis / Klíčová slova: dobový materiál, historie / Výstupy – žák: Žáci se na základě digitalizovaných materiálů historické sbírky naučí využívat dobové materiály k interpretaci historického období / Nutno objednat: ano – registrační formulář / Pracovní listy: ke stažení na webových stránkách www.lidice-memorial.cz/pracovni_listy_cz.aspx / Odkaz na další informace o programu a o ceně: www.lidice-memorial.cz/education_school_cz.aspx
Muzeum T. G. M. Rakovník
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech
Po stopách T. G. Masaryka – prezentuje životopis T. G. Masaryka od mládí po prezidentské období. Historie československých legií – seznamuje návštěvníky s okolnostmi vzniku první světové války, s historií formování československých legií a s činností československých legií v zahraničí převážně v Rusku. T. G. Masaryk a první republika, život společnosti 1918 – 1938 – expozice prezentuje období let 1918 – 1938 a snaží se zachytit atmosféru první republiky a ukázat její úroveň a vyspělost.
Prezentovaná témata: T. G. Masaryk, československé legie, první světová válka, zahraniční odboj, první republika, demokracie
Časové vymezení expozice: konec 19. století – rok 1938 / Doporučená délka návštěvy: Každá expozice 45 minut. / Zázemí pro výuku: Konferenční sál / Vybavení pro výuku: Dataprojektor i plátno / Návštěvu skupiny nutno objednat: Ano / Odkaz na další informace o expozici: www.muzeumtgm.cz/cz/lany/Expozice / Odkaz na informace o otevírací době a vstupném: www.muzeumtgm.cz/cz/lany/OTEVIRACI-DOBA-VSTUPNE-KONTAKTY / Odkaz na sekci pro školy/doprovodné programy: www.muzeumtgm.cz/cz/pro-skoly/ / Pracovní listy: ano / Nutno objednat: ano.
Nabídka lektorovaných programů:
Po stopách T. G. Masaryka
Víte jaké bylo dětství a mládí prezidenta T. G. Masaryka? Kdo patřil do Masarykovy rodiny? Víte proč T. G. Masaryk v době první světové války objel celý svět?
Pracovní listy k lektorovanému programu: Ano / Pro koho je program určen: Program využívá návaznost na Rámcově vzdělávací program pro ZŠ a SŠ. Pracovní listy jsou rozděleny podle obtížnosti pro 1. stupeň ZŠ – 4. ročník (vzděl. oblast Člověk a jeho svět; 2.stupeň ZŠ – 9. ročník (vzděl. oblast Člověk a společnost, Jazyk a jazyková komunikace, Informační a komunikační technologie), Střední škola (gymnázium) – 4. ročník (vzděl. oblast Člověk v dějinách) / Kapacita programu: 25 dětí / Délka trvání programu: 45 minut / Klíčová slova: T. G. Masaryk, československý stát, zahraniční odboj, vznik československého státu. Výstupy – žák: seznámení s osobností T. G. Masaryka, pochopení okolností vzniku samostatného československého státu / Nutno objednat:Ano.
Odkaz na další informace o programu a o ceně: www.muzeumtgm.cz/cz/pro-skoly/Nabidka-stalych-programu-pro-skoly---MUZEUM-T-G-MASARYKA-V-LANECH
S československými legionáři po transsibiřské magistrále
Program seznamuje žáky s rozhodujícími událostmi první světové války, s historií formování československých legií, s působením československých legií převážně v Rusku.
Pracovní listy k lektorovanému programu: Ano / Pro koho je program určen: 2. stupeň ZŠ – 9. ročník (vzděl. oblast Člověk a společnost, Člověk a příroda); Střední škola (gymnázium) – 4. ročník (vzděl. oblast Člověk v dějinách) / Kapacita programu: 25 dětí / Délka trvání programu: 45 minut / Klíčová slova: československé legie, první světová válka, zahraniční odboj, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, M. R. Štefánik / Výstupy – žák: Cílem je seznámit s problematikou československých legií v době první světové války (pojem legionář, otázka vzniku legií, vliv na budování čs. státu, vlastenectví), ale ukázat i jejich všední život. Program zároveň zeměpisně prezentuje cestu čs. legií po magistrále a následně kolem světa / Nutno objednat: Ano.
Odkaz na další informace o programu a o ceně: www.muzeumtgm.cz/cz/pro-skoly/Nabidka-stalych-programu-pro-skoly---MUZEUM-T-G-MASARYKA-V-LANECH
Budování státu
Seznamuje s okolnostmi vzniku československého státu a s významnými osobnostmi, které se zapsali do historie vzniku samostatného Československa
Pracovní listy k lektorovanému programu: Ano / Pro koho je program určen: 2. stupeň ZŠ – 9. ročník (vzděl. oblast Člověk a společnost, Člověk a příroda); Střední škola (gymnázium) – 4. ročník (vzděl. oblast Člověk v dějinách) / Kapacita programu: 25 dětí / Délka trvání programu: 45 minut / Klíčová slova: demokracie, československý stát, zahraniční odboj, prezident republiky, státní symboly / Výstupy – žák: Program je určen pro vyšší stupeň základních škol, ale především pro střední školy. Je založen na práci s textem, s dobovými dokumenty a dobovými nahrávkami. Cílem programu je žákům přiblížit dobové události související se vznikem Československa a počátky prezidentského období T. G. Masaryka. / Nutno objednat: Ano.
Odkaz na další informace o programu a o ceně: www.muzeumtgm.cz/cz/pro-skoly/Nabidka-stalych-programu-pro-skoly---MUZEUM-T-G-MASARYKA-V-LANECH