Zažijte dějiny 20. století
Studenti se mohou seznámit s československými soudobými dějinami prostřednictvím filmového snímku a autentických dokladů minulosti - muzejních sbírkových předmětů. Zážitek v podobě filmové projekce přibližující vybrané dějinné období a jeho propojení s výkladem založeném na kontaktu s přímými svědky doby (originálními předměty) v muzejní expozici tak představuje novou a inovativní formu doplňující tradiční výuku dějin 20. století.
Program
STŘEDA 21.10. 2015 9:30 Obchod na Korze
(r. Ján Kadár, Československo, 1965 128 min)
Obchod na korze je první československý film, který byl oceněn Oscarem v kategorii cizojazyčný film. Zcela jistě patří k nejvýznamnějším uměleckým dílům československé kinematografie. Bez ohledu na četná ocenění, jež tento film v minulosti získal, zůstává především lidsky silnou výpovědí, k jejímuž poselství bude třeba se znovu vracet. Osudový příběh prostého truhláře Tona Brtka a židovské obchodnice Rozálie Lautmannové, staré dámy žijící mimo realitu válečných let, se rozvíjí na půdorysu aristotelské tragédie. Děj se odehrává ve fašistickém Slovenském štátu v létě roku 1942. Počáteční líčení obyčejného všedního života obyvatel malého města přerůstá v nevyhnutelný dramatický střet obou protagonistů na pozadí scén transportu Židů do koncentračního tábora. Nezadržitelnou gradaci filmového příběhu posiluje práce kamery i expresivní hudební doprovod. Film je nadčasovým svědectvím o zrádné pasti zla, ale také o mravní síle jedince.
PÁTEK 13.11. 2015 9:30 Atentát
(r. Jiří Sequens, Československo, 1964, 98 min)
Bezpochyby jeden z nejlepších českých válečných filmů, který patří ke klasickým dílům tohoto žánru. Dobře napsaný scénář se přesně drží historických událostí, faktů i mnoha reálných podrobností. Praha, květen 1942. Parašutisté, příslušníci československého západního odboje, spolehlivě vycvičení ve Velké Británii, spáchají atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, jednoho z nejmocnějších mužů nacistického Německa. Děj filmu zachycuje přípravu atentátu, detailně jeho provedení i tragické následky tohoto činu. Atmosféra protektorátu Čechy a Morava je tíživá, což film věrně zobrazuje dokonalou výpravou. Průběh atentátu i konečný osud parašutistů, kteří spáchali sebevraždu, byly samy o sobě velmi dramatické. Filmové zpracování toto drama umocňuje výbornou kamerou, dynamickým střihem v akčních scénách a naprosto přesvědčivými hereckými výkony.
ČTVRTEK 19. 11. 2015 9:30 Ať žije republika!
(r. Karel Kachyňa, Československo, 1965, 128 min)
Film představuje netradiční topografii konce války v Československu. Je kaleidoskopem obrazů odrážejících svět ve dvou dětských očích. V názvu Ať žije republika se samozřejmě skrývá sarkasmus. Všechno, co chlapec Olin v posledních hodinách války a na počátku svobodné doby prožívá, je téměř nepřetržitá řada ústrků a zklamání, nezadržitelný pád do reality světa dospělých. Do světa, v němž se „velké“ okamžiky dějin prolínají s lidskou malostí, mravní mizérií, křivdou a sobectvím. Až v otřesné zkratce to ukazuje poslední scéna filmu. Při vstupu do obce rozvinují vesničané transparent, na němž chlapec čte: Ať žije republika. A přitom vidí, jak se o kousek dál do studny vrhá člověk, kterého se chystali ukamenovat jako udavače – je to jediný člověk, kterého Olin nikdy neviděl krást, jediný, v němž našel opravdového přítele.
Ke všem filmovým projekcím nabízíme následující lektorované edukační programy:
OD MNICHOVA PO LEŽÁKY
Byla Mnichovská dohoda zradou nebo záchranou míru? Byl atentát na zastupujícího říšského protektora projevem hrdinství nebo hazardem se životy nevinných lidí?
Nechte promluvit předměty, zapojte svoji hlavu a udělejte si vlastní názor na klíčové otázky českých dějin.Lektorovaný pořad se věnuje období 1938-1942, využívá pracovních listů a prvků tvořivé dramatiky.
KŘIŽOVATKY ČESKÉ A ČESKOSLOVENSKÉ STÁTNOSTI
Poslední dopis Milady Horákové, vysílačka Libuše, posmrtná maska Jana Palacha a další… Jaké příběhy nám mohou vyprávět tyto předměty? Žáci v rámci skupinové práce přímo v expozici zkoumají vybrané sbírkové předměty, prochází po časové československých dějin 20. století a seznamují se s významnými událostmi.
V rámci interaktivní prohlídky Národního památníku na Vítkově žáci odhalí, proč byl "Památník" vybudován, jak se jeho význam v různých dobách měnil a zasadí příběh této stavby do širšího kontextu československých dějin. Studenti aktivně pracují v badatelských skupinách s písemnými a obrazovými materiály, tvoří živé obrazy a sami tak postupně odhalují příběh "Památníku".
Vyhrazujeme si právo zrušit filmovou projekci při nenaplnění kapacity.
Projekce filmu:
Kino Lucerna
Vodičkova 36
110 00 Praha
Doprovodné vzdělávací programy: