Muzejní předměty online

Podle čeho chcete vyhledávat?

Čepení pro nevěstu

Popis

Nasazovací čepení upevněné na plátěném čepci. Na lícové straně věnec s dýnkem, který vystupuje v týle do výšky, nahoře zakončený chocholkou ze skleněných vláken. Přední díl - okolek (čelenka) - je pošit barevnými skleněnými foukanými korálky a zrcátky. Kolem obličejové části je našit pruh sestavený z navlečených stříbrných penízků. Okolek je zhotoven z fialové tkaniny, která je hustě pošita kruhovými květy, sestavenými z barevných skleněných korálků. Základním rituálním úkonem tradiční svatby bylo čepení nevěsty - přijetí do společenství vdaných žen. Spočívalo v sejmutí věnce, vínku, a pokrytí hlavy nevěsty čepcem (zavití rouškou), který obecně označoval vdanou ženu a její manželský stav. Čepení prováděly ve starší době výhradně vdané ženy, kmotry nebo ženy z příbuzenstva.
                    

Čepení pro nevěstu

Podsbírka

Etnografická sbírka

Fond

Lidový textil a doplňky

Instituce

Národní muzeum - Historické muzeum

Lokalita

Jižní Morava, Slovácko, okres Uherské Hradiště, Hluk

Materiál

Skleněná vlákna, skleněné foukané korálky, zrcátka, penízky stříbrné barvy, tkanina, látkové květy, stříbrné třepení, stuhy vytkávané hedvábím

Datace

20. století

Technika

Pošívání korálky, zrcátky, penízky, látkovými květy, stuhy

Rozměr

Průměr: 23 cm, Výška: 23 cm, Délka po uvázání: 80 cm

Autor fotografie

Bc. Olga Tlapáková, DiS.

Původní majitel

Předala správa kult. zařízení, odděleníi výstav, Vladštejnská 10, Praha 1 - Malá Strana, 1.7.1976. Zhotoveno roku 1975. Kroj byl pořízen u příležitosti výstavy v Belgii a Švédsku, zorganizoval pan Mitáček z Hluku, v roce 1975.

Inventární číslo

H4-93822