Jaký předmět si přejete najít?
Podle čeho chcete vyhledávat?
Císař Leopold I. potvrzuje artikule punčochářům tří pražských měst, které jim potvrdil už císař Ferdinand II.1) a v některých bodech je polepšuje
Popis
Znak: bez popisu, pouze v sankci (fol 17b) odvolání na používání pečeti, miniatura na fol. 20a.
Čtvrcený štít. 1. ve zlatě je černá punčocha. 2. v černém jsou svisle postavené zlaté nůžky a nad nimi zlatá koruna. 3. v černém je zlatá vidlice se zlatým bodlákovým štětím na každém rameni. 4. ve zlatě je černá, kosmo položená pravá rukavice. Na štítě spočívá zlatá koruna. 2)
Miniatura je ve zlatém rámečku, zvenčí lemovaném bílou a zlatou linií. Znak je umístěn v arkádě ve zlaté kartuši s modrým vnitřkem. Na světleokrové podlaze jsou po každé straně dva podstavce stejné barvy, vyložené černě a ve vyložení je zlatá iniciála, vpravo F. II, vlevo L. i. Na podstavcích překrytých tmavorůžovou deskou se světleokrovým nátěrem jsou vybudovány dva hranolovité sloupy stejné barvy s tmavorůžovým kladím. Na podstavcích stojí před sloupy po jedné postavě, jejichž jméno napovídají iniciály na podstavcích. Vpravo jde o Ferdinanda II. Je oděný v železném, zlatě okovaném brnění a v červeném, zlatě lemovaném plášti, kolem krku má bílé okruží, na hlavě nese císařskou korunu. Má hnědý, prošedivělý vlas a vous. V pravici drží modrou sféru se zlatou oboručkou, v levici zlaté žezlo. Vlevo je Leopold I. v podobném brnění a plášti, má bílý límec, černý vlas a vous a na hlavě nese císařskou korunu. V pravici drží zlaté žezlo, levicí se opírá o meč se zlatým jilcem a záštitou v černé, zlatě kované pochvě. Na kladí klečí po každé straně jeden nahý anděl s červeno - zlatými křídly a šedohnědozlatými vlasy, přes vnitřní rameno má přehozenou modro - zlatou šerpou. V rukách drží zelený feston, který uprostřed drží anděl s modro - bílou šerpou a červeno - zlatým pruhem látky přehozeným přes pravé rameno a procházejícím mezi nohama. Má stejné vlasy jako andělé na kladí arkády a modro - zlatá křídla. Vedle soklů arkády uvnitř jsou dva znaky. Vpravo jde o znak císařský: ve zlatě se vidí černý orel, který nese na prsou španělský, zlatě lemovaný korunovaný štítek, který je polcený, vpravo v červeném je stříbrné břevno, vlevo jsou v červeném tři černá kosmá břevna, Znak je korunován císařskou korunou. Vlevo jde o znak Čech: v červeném je stříbrný, zlatě korunovaný dvojocasý lev s červeným jazykem. Znak je korunován královskou korunou. Za podlahou se táhne žluto - zelený břeh jezera se žluto - zeleným ostrovem, na kterém stojí modravá silueta staveb. I zadní břeh je modravý. Pozadí miniatury tvoří modro - bílá obloha přecházející nad obzorem postupně do růžova a pak do žluta.
1) V textu potvrzovaných privilegií se o znaku nebo pečeti nehovoří. Zmínka o pečeti je až v sankci. S největší pravděpodobností jde o pečeť resp. znak, který byl udělen staroměstským punčochářům již od císaře Matyáše (1612, XI. 2. Praha; AMP, L punčocháři 1). Znak je popsán i v privilegiu Ferdinanda II. z 3. února 1629 (AMP, PGL I-73). Blíže viz Fiala - Hrdlička - Županič 1997, s. 36 - 38, 40 - 44, 53 - 55, resp. zde listiny editované pod č. 26 (zmíněné privilegium císaře Matyáše), 28 (zmíněné privilegium císaře Ferdinanda II. a jeho následné vidimusy pro venkovské cechy) , 35 (vidimus zde editovaného originálu Leopoldova privilegia pro venkovský cech). - 2) Znak je popsán pouze dle miniatury.
Císař Leopold I. potvrzuje artikule punčochářům tří pražských měst, které jim potvrdil už císař Ferdinand II.1) a v některých bodech je polepšuje
Podsbírka
Fond
Skupina
Erbovní listiny
Instituce
Národní muzeum - Historické muzeum
Lokalita
Materiál
Datace
Technika
Tisk
Rozměr
Výška: 32,6 cm, Šířka: 28,9 cm
Literatura
Čarek 1930, s. 58, 61, 65, tab. II, č. 6; Čarek 1973, s. 10, 15; Diviš 1984, s. 55; Diviš 1992, s. 81-82; Husa 1967; s. 92; Jásek 1980, s. 54; Jásek 1981, s. 20; Müller 1987, s. 133, 138-139; Rybička 1881, sl. 465; Sedlák 1977, červen; Wiechowsky 1865, s.
Datum vydání
5. srpen 1700
Inventární číslo
B 1360