Jaký předmět si přejete najít?
Podle čeho chcete vyhledávat?
Císař Leopold I. povyšuje Johanna Alsterleho von Aastfeldt, sekretáře českého místodržitelství, do starého českého rytířského stavu, polepšuje mu erb a potvrzuje predikát, který se má uvádět rovnou vedle křestních jmen
Popis
Znak: popis na fol. 5a a 5b, miniatura na fol. 6a, 156 x 156 mm.
Čtvrcený štít. 1. a 4. ve zlatě je černá korunovaná orlice s červeným jazykem 1). 2. a 3. v červeném je stříbrná krokev doprovázená třemi stříbrnými růžemi 2). Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s černo - zlatými a červeno - stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou dvě rozevřená křídla, pravé je děleno stříbrno - červeně 3), levé zlato - černě.
Miniatura je ve zlatém rámečku. Znak je umístěn v šedofialovém výklenku postaveném na podlaze ze světlých a tmavých purpurových dlaždic. V obou postranních čelních a obou bočních stěnách je výklenek zakončený nahoře mušlí. Ve výklenku stojí po jednom panovníkovi v železném, zlatě kovaném brnění s bílým límcem u krku, řádem Zlatého rouna na hrudi, se zlatým pláštěm a se zeleným vavřínovým věncem na hlavě. Všichni čtyři panovníci mají hnědý vlas a vous a levou rukou svírají zlatý jilec meče, který jim visí u boku. Jejich jména jsou vypsána zlatou kapitálou na zelené desce pod jejich nohama. V pravém čelním výklenku je Leopold I. držící v pravici zlatou sféru (nápis: LEOPOLD/I.). V pravém bočním výklenku stojí Ferdinand II. držící v pravici zlaté žezlo a mající límec ve tvaru okruží (nápis: FERDINA/NDVS II.). V levém bočním výklenku stojí Ferdinand IV. držící v pravici zlaté žezlo, jako jediný má pouze knír (nápis: FERDINA/NDVS IIII.). V levém čelním výklenku stojí Ferdinand III. držící v pravici zlatou sféru (nápis: FERDINA/NDVS III.). Za znakem je okno s modrým, zlatě damaskovaným pozadím, zídka pod oknem je vyložená zelenou deskou se zlatou arabeskou. Pod horním okrajem rámečku je vedle sebe vyrovnáno devět španělských štítů se znaky, první, pátý a devátý znak je větší než znaky zbývající, kartuše prvního a posledního znaku jsou zlaté na rozdíl růžových kartuší ostatních znaků s výjimkou znaku prostředního, který kartuš nemá. Zprava doleva jde o tyto znaky: I. král uherský: polceno, vpravo v červeném stříbrné břevno, vlevo v červeném stříbrný patriarší kříž na zeleném trojvrší, korunováno královskou korunou; II. arcibiskup mohučský: v červeném stříbrné kolo o osmi špicích, korunováno kurfiřtskou korunou; III. arcibiskup kolínský: čtvrceno, 1. a 4. v černém červeně korunovaný zlatý lev s červenou zbrojí, 2. a 3. kosmo modro - stříbrně routováno, korunováno kurfiřtskou korunou4); IV. arcibiskup trevírský: ve stříbře červený kříž, korunováno kurfiřtskou korunou; V. císař římský: ve zlatě černý orel s červenou zbrojí a stříbrnými aureolami, na prsou nese zlatě korunovaný čtvrcený štít s polceným srdečním štítkem, vpravo v červeném stříbrné břevno, vlevo v modrém čtyři zlatá kosmá břevna, 1. a 4. v červeném zlatý lev, 2. a 3. jedenáctkrát děleno zlatě a červeně, znak je ovinut řádem Zlatého rouna a korunován císařskou korunou; VI. vévoda bavorský: děleno, nahoře modro - stříbrně kosmo routováno, dole v červeném zlatá sféra, korunováno kurfiřtskou korunou; VII. vévoda saský: černo - stříbrně děleno se dvěma červenými zkříženými meči, korunováno kurfiřtskou korunou; VIII. markrabě braniborský: v modrém zlaté žezlo, korunováno kurfiřtskou korunou; IX. král český: v červeném stříbrný dvojocasý, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí, korunováno královskou korunou. Klenba uvnitř výklenku je zeleně vyložena.
1) V miniatuře má orlice zlatou zbroj. - 2) V miniatuře mají růže zlaté semeníky. - 3) V miniatuře je pravé křídlo děleno červeno - stříbrně. - 4) V době vydání listiny byl kolínským arcibiskupem Maxmilián Bavorský, bratranec vládnoucího bavorského vévody Ferdinanda.
Císař Leopold I. povyšuje Johanna Alsterleho von Aastfeldt, sekretáře českého místodržitelství, do starého českého rytířského stavu, polepšuje mu erb a potvrzuje predikát, který se má uvádět rovnou vedle křestních jmen
Podsbírka
Fond
Skupina
Erbovní listiny
Instituce
Národní muzeum - Historické muzeum
Lokalita
Materiál
Datace
Technika
Tisk
Rozměr
Výška: 30,8 cm, Šířka: 27,5 cm
Literatura
Sedláček 1925, s. 359; Meraviglia 1886, s. 53, tab 38; Kadich 1899, s. 4, tab. 3; Doerr 1900, s. 149; Sedlák 1977, s. 88-92; Schimon 1859, s. 2; Kneschke 1859-1870, I., s. 130; ČDK, kart. 411.
Datum vydání
10. květen 1665
Inventární číslo
(B) 629